prysznic
Blog

Kabina prysznicowa walk-in czy z brodzikiem?

Gdy urządzamy łazienkę, to jedną z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć, jest wybór wanny lub prysznica. Ostatnio coraz popularniejszy staje się prysznic, choćby ze względów ekologicznych. Jednak nawet jeśli już zdecydujemy się na niego, to do rozważenia pozostają nam różne wersje – w tym przede wszystkim czy chcemy zamontować kabinę prysznicową z brodzikiem, czy walk-in. Zarówno jedna, jak i druga opcja mają swoje zalety oraz pewne ograniczenia. Warto dowiedzieć się więcej o każdej z nich, aby wybrać tę, która będzie jak najbardziej zgodna z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.

Prysznic z brodzikiem

Kabina prysznicowa z zamykanymi drzwiami i brodzikiem to stosowane od dawna rozwiązanie, które pozwala bardzo dobrze oddzielić od całej łazienki miejsce, w którym się myjemy. Na rynku mamy bardzo wiele gotowych kabin, dzięki czemu jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni model do naszej łazienki. Zależnie od naszych potrzeb w sprzedaży dostępne są kabiny o różnej głębokości brodzika i jego kształcie, w tym na przykład narożne, prostokątne, kwadratowe czy półokrągłe.

Główna zaleta kabiny z brodzikiem to przede wszystkim oszczędność finansowa, ponieważ jest ona tańsza od kabiny walk-in, a także łatwość montażu, ponieważ kupujemy już gotowy produkt. Poza tym, szczególnie w przypadku głębszego brodzika, możemy napuścić do niego wodę podobnie jak do wanny i zamknąć odpływ, co ułatwia mycie dzieci oraz pranie odzieży.

Jednak kabiny prysznicowe mają również pewne wady, w tym przede wszystkim zwraca się uwagę na estetykę. Chodzi o narzucony z góry kształt i wzornictwo, a także zajmowanie dużej ilości miejsca w łazience. Warto też zauważyć, że w związku z wieloma zakamarkami i elementami montażowymi taka kabina może być trudniejsza do utrzymania w czystości. Dodatkowo wysoki próg znajdujący się przy brodziku może być sporą przeszkodą dla dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych. 

Kabina walk-in

Nowoczesnym rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne, jest kabina walk-in, czyli bez brodzika. Jest ona montowana bezpośrednio na łazienkowej posadzce (konieczne są wtedy płytki antypoślizgowe), bez dodatkowego progu czy obudowy. Taki rodzaj prysznica sprawdzi się w przypadku dzieci i osób mniej sprawnych ruchowo, ponieważ do kabiny łatwo wstawić krzesło kąpielowe albo nawet wjechać wózkiem inwalidzkim.

Ważną zaletą tego rozwiązania jest również możliwość zaplanowania jej w dowolnym miejscu łazienki, a także spora przestrzeń wewnątrz, ponieważ nie zmniejsza jej żadna dodatkowa obudowa – wystarczy szyba oddzielająca prysznic od reszty pomieszczenia. Dzięki tak niewielu elementom dodatkowym kabina jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Jednak istnieją pewne ograniczenia, jeśli zdecydujemy się na wybór takiego rozwiązania. Przede wszystkim montaż kabiny jest bardziej skomplikowany i droższy, ponieważ wymaga wykucia w posadzce odpowiedniego odpływu wody, co może być szczególnie problematyczne w przypadku mieszkania w bloku. Również podłoga w brodziku musi być odpowiednio wypoziomowana i uszczelniona, aby woda odpływała we właściwe miejsce i nie rozlewała się po całej powierzchni łazienki.

Jaki jest najlepszy wybór?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy wybrać kabinę prysznicową z brodzikiem, czy bez niego. Najważniejsze jest, abyśmy przed podjęciem decyzji zapoznali się z zaletami i ograniczeniami każdego z tych rozwiązań, a także przemyśleli to, jakie są nasze najważniejsze potrzeby. Dopiero na podstawie tych informacji będziemy w stanie podjąć optymalną decyzję, która przyniesie nam najwięcej korzyści i ułatwi codzienne prysznice w naszej łazience.