mężczyzna mierzy poziomicą ścianę w łazience
Blog

Od czego należy zacząć wykończenie łazienki?

Prace remontowo-budowlane prowadzone są w kilku etapach – ostatni z nich polega na kompleksowym wykończeniu wnętrz, dzięki czemu nabierają one ostatecznego, wymarzonego wyglądu. Warto pamiętać o tym, jak istotne jest przygotowanie odpowiedniego planu dotyczącego przeprowadzenia wymaganych prac wykończeniowych. Krok ten pozwala przede wszystkim na wyliczenie budżetu, a także określenie niezbędnego asortymentu i wymaganych materiałów budowlanych. Ogólny zarys jest punktem wyjścia umożliwiającym przejście do kolejnych etapów procesu. Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się, od czego należy zacząć wykończenie łazienki.

W jakich etapach przeprowadzić prace wykończeniowe łazienki?

Każde prace wykończeniowe powinny zostać poprzedzone zapoznaniem się z ofertą producentów m.in. ceramiki, elementów instalacji hydraulicznej i elektrycznej, armatury łazienkowej. Wybór asortymentu jest ogromny, co początkowo może wydawać się przytłaczające – warto jednakże pamiętać, że skrupulatne przygotowanie umożliwia dokonanie możliwie najlepszego wyboru.

Pierwszym krokiem prowadzącym do ukończenia prac remontowych łazienki jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jeżeli są one pokryte starą warstwą płytek, konieczne będzie ich dokładne skucie, a następnie usunięcie wszelkich uszkodzonych elementów. Oczywiście wszystkie te czynności powinny zostać przeprowadzone w sposób możliwie najostrożniejszy.

Kolejny etap polega więc na przeprowadzeniu prac hydraulicznych oraz elektrycznych. W przypadku remontu łazienki, konieczne będzie sprawdzenie jakości instalacji oraz wymiana starych elementów na nowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku elektryki – nowoczesne rozwiązania cechują się mniejszym poborem prądu i zwiększonym bezpieczeństwem użytkowania. Warto zastanowić się także nad planowanym rozmieszczeniem oświetlenia oraz gniazdek. Następnym krokiem jest zainstalowanie odpowiedniej wentylacji, a także zamontowanie systemu ogrzewania.

Zakończenie prac wykończeniowych w łazience

Istotne jest, aby ściany, sufit oraz podłoga zostały odpowiednio oczyszczone i wygładzone, dzięki czemu płytki ceramiczne lub wodoodporna farba będą cieszyć nieskazitelnym wyglądem przez długi czas. Finalnym krokiem jest zainstalowanie armatury łazienkowej, która jest niezbędnym elementem umożliwiającym dystrybuowanie wody do pomieszczenia i znajdującej się w nim ceramiki sanitarnej.