łazienka w mieszkaniu
Blog

Piękny i niezawodny brodzik do łazienki. Czym powinien się wyróżniać?

Brodziki są bardzo popularnym wyposażeniem w wielu łazienkach. W większości przypadków brodzik łazienkowy montowany jest w połączeniu z prysznicem, jednak zdarzają się przypadki brodzików montowanych samodzielnie. Ważne, by wybrać produkt, który cechuje się wysoką jakością wykonania – zapobiegnie to m.in. przypadkowemu zalaniu pomieszczenia. Dowiedz się, czym powinien wyróżniać się piękny i niezawodny brodzik do łazienki.

Jakie są dostępne rodzaje brodzików?

Brodziki występują w różnych wariantach, które przystosowane są do najważniejszych potrzeb konsumenta. Rodzaj brodzika powinien być dostosowany m.in. do stylu prysznica oraz ogólnej aranżacji łazienki. Powinien być on przede wszystkim wytrzymały i niezawodny. Do najpopularniejszych brodzików prysznicowych zalicza się:

  • brodzik klasyczny,
  • brodzik podpłytkowy,
  • powierzchnię prysznicową.

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest brodzik klasyczny, który swoją popularność zawdzięcza między innymi uniwersalności montażu. Można go instalować bezpośrednio na wylewce lub na specjalnym statywie. Podwyższona konstrukcja zabudowywana jest specjalną plastikową ścianką, bądź płytkami ceramicznymi. Brodziki klasyczne mogą być samonośne lub wpuszczane w podłogę. Ich kształt powinien być dopasowany do zamontowanej kabiny prysznicowej. Brodziki klasyczne występują w wielu wariantach: kwadratowym, prostokątnym, okrągłym, półokrągłym, czy nawet heksagonalnym. Ich standardowa głębokość wynosi od 5 do 30 cm. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest antypoślizgowa powierzchnia oraz żłobienia, które zapobiegają nieszczęśliwym poślizgnięciom.

Z jakiego materiału powinien być zbudowany niezawodny brodzik?

Równie ważnym aspektem jest wybór materiału, z którego brodzik został wyprodukowany. Fakt ten rzutuje na konserwację, trwałość, oraz awaryjność owego elementu wyposażenia. Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji brodzików są:

  • akryl – brodziki z tego materiału są bardzo lekkie oraz elastyczne. Akryl jest stosunkowo łatwy w czyszczeniu, jednakże cechuje się podatnością na zarysowanie. Istnieje możliwość naprawy oraz renowacji brodzika wykonanego z akrylu,
  • ceramika – brodzik jest bardzo ciężki i elegancki. Płaska i twarda nawierzchnia bardzo ułatwia sprzątanie, jednak warto pamiętać, iż jest to materiał łamliwy, który raz uszkodzony nie może zostać naprawiony,
  • stal emaliowana – cechuje się wysoką trwałością oraz odpornością na zarysowania. Produkty emaliowane warto kupować od zaufanych producentów, ponieważ źle wykonana obróbka może skutkować odpryskami, których nie można skutecznie naprawić.