łazienka w stylu retro
Blog

Łazienka w stylu retro, czyli klasa w nowoczesnym wydaniu

Styl retro w aranżacji nawiązuje swoim wyglądem to tego, jak prezentowały się wnętrza w niedalekiej przeszłości – najczęściej kojarzony jest z drugą połową XX wieku. Obecnie styl ten wybierają zazwyczaj osoby znudzone minimalistycznym podejściem w architekturze, gdyż retro wiąże się z wykorzystaniem ciekawych i przyciągających oko kolorów mebli oraz dodatków. Królują w nim także popularne motywy roślinne oraz metalowe elementy wystroju, np. wieszaki w stylu vintage. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy, w jaki sposób nadać łazience retro szyku. W jaki sposób poszczególne elementy stylu można wpasować w nowoczesne wnętrza?

Czym wyróżnia się styl retro w aranżacji wnętrz?

Pomieszczenia urządzone w stylu retro wyróżniają się przede wszystkim odważnym podejściem do barw i wzorów. Pomimo tego, że ściany, sufit, a czasem także podłoga pozostają w jednolitej kolorystyce, stają się one bazą pod kolorowe meble i dodatki. Często zdarza się więc, że białym powierzchniom towarzyszą półki w intensywnych odcieniach zieleni, niebieskiego, czerwonego, żółtego, czy też pomarańczowego. Gładkie i jasne ściany są więc tłem wprowadzającym nieco spokoju w szalone wnętrza, które zostały urządzone w opisywanym stylu. Retro kojarzy się również z chromowaną lub mosiężną armaturą sanitarną, a także zaokrąglonymi krawędziami ceramiki łazienkowej. W aranżacji tego typu stosuje się również dodatki metalowe lub z motywami kwiatowymi oraz ciekawe ozdoby naścienne. Równie ważne jest oświetlenie, które powinno zostać zachowane w dominującej kolorystyce. Szczególnie charakterystyczne dla tego stylu są kinkiety naścienne.

Jak nadać wnętrzom charakteru?

Niewielkie zmiany mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej oryginalne, a jednocześnie eleganckie. Warto pamiętać o tym, by zachować umiar i raczej nie decydować się na szalony miszmasz przyprawiający o zawrót głowy – pomimo tego, że styl charakteryzuje się odważnym podejściem do kolorystyki i wzornictwa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie ścian na biały kolor, położenie na podłogę czarno-białej ceramiki przypominającej szachownicę, a następnie dobranie barwnych dodatków – ręczników, kinkietów i innych. Klasy i luksusowego sznytu nadadzą pomieszczeniu pozłacane lub miedziane elementy wykonane z metalu, do których zaliczyć można wieszaki na ręczniki, gałki od mebli, czy też armaturę łazienkową.