para wybierająca płytki ceramiczne
Blog

W jaki sposób oznaczana jest antypoślizgowość płytek?

Troskę o bezpieczeństwo użytkowników wyraża się w doborze odpowiednich produktów i materiałów. Płytki antypoślizgowe zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom na powierzchni, która staje się niebezpieczna, jeżeli jest mokra lub jedynie lekko zawilgocona. Dlatego też w centrach handlowych i innych miejscach użyteczności publicznej pojawiają się tabliczki z napisem „Uwaga! Śliska podłoga” – poślizgnięcie może zakończyć się nawet złamaniem kości. Rosnące zainteresowanie płytkami antypoślizgowymi oznacza, że użytkownicy pragną zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo także we własnym domu.

Płytki antypoślizgowe – czym się wyróżniają?

Jak rozpoznać, że dany rodzaj płytek ceramicznych cechuje się antypoślizgowością? Producenci oznaczają swoje produkty symbolem R i cyfrą, informując tym samym, czy dane płytki są antypoślizgowe. Oznaczenie R8 lub niższe to sygnał, że dany produkt jest śliski i nie zapewnia odpowiedniej ochrony. Płytki antypoślizgowe wyróżniają się chropowatą powierzchnią zapewniającą lepszą przyczepność obuwia do podłoża. Osoby pragnące zakupić płytki ceramiczne chroniące przed upadkiem, gdy podłoga jest wilgotna lub mokra, powinny zwrócić uwagę na produkty oznaczone symbolami od R9 do R13. Płytki antypoślizgowe pomagają zachować stabilność nawet wtedy, gdy dochodzi do mocnego zamoczenia powierzchni podłogi.

Gdzie sprawdzą się płytki antypoślizgowe?

Produkt tego rodzaju powinien zostać wykorzystany w miejscach narażonych na występowanie wilgoci, np. basenach, łaźniach, łazienkach, czy też kuchni. Sprawdzi się również jako podłoże o dużym spadku pionowym, do których zalicza się m.in. korytarze lub hole prowadzące w dół. Wyłożenie balkonu lub tarasu płytkami antypoślizgowymi zapobiegnie utracie równowagi, gdy powierzchnia zostanie zalana wodą deszczową.