łazienka
Blog

3 najczęstsze błędy podczas urządzania łazienki – jak ich uniknąć?

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu – dlatego tak ważne jest, aby zostało ono dobrze zaprojektowane i urządzone. Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, ale również przyjemna dla oka. Układ pomieszczenia oraz jego wyposażenie musi zapewnić najwyższy poziom wygody i komfort wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie zębów czy kąpiel. W poniższym tekście podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas urządzania przestrzeni dla relaksu. Poznaj istotne aspekty pozwalające na przygotowanie estetycznej oraz funkcjonalnej łazienki.             

Podstawy prawidłowo zaprojektowanej łazienki

Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednia wentylacja. Łazienka to pomieszczenie będące źródłem wilgoci, której nadmiar może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów szkodliwych dla zdrowia człowieka. Warto więc zadbać o odpowiednie rozmieszczenie kratek wentylacyjnych, a także zakupić drzwi ze specjalnym podcięciem umożliwiającym szybkie odprowadzenie pary wodnej z pomieszczenia. Częstym błędem jest również niewystarczające oświetlenie. Umieszczenie nad umywalką pojedynczego kinkietu skutecznie utrudnia poranną toaletę czy wykonywanie makijażu.

Jak zagospodarować przestrzeń w łazience?

Jeżeli jesteś właścicielem niewielkiej łazienki postaw na płytki ceramiczne w jasnych barwach, które optycznie powiększą pomieszczenie. Ważne jest również odpowiednie rozplanowanie gniazdek elektrycznych i umiejscowienie niezbędnego sprzętu. Pamiętaj również o pozostawieniu wolnego miejsca umożliwiającego otwarcie pralki i wyciągniecie z niej mokrych ubrań. Zaplanuj również przestrzeń do przechowywania chemii domowej, zapasu papieru toaletowego czy czystych ręczników. Pamiętaj o ciekawych dodatkach – roślinach doniczkowych i dywanikach.