łazienka w nowoczesnym stylu
Blog

Mat czy połysk – jak zaprojektować swoją łazienkę?

Wykonując projekt łazienki, warto zwracać uwagę na kilka kwestii. Armatura sanitarna czy płytki łazienkowe powinny być dopasowane nie tylko do preferencji domowników, ale również wielkości i specyfiki dostępnej przestrzeni. Jedną z kwestii, nad którymi zastanawia się wiele osób, jest zaprojektowanie w macie lub w połysku. Które rozwiązanie wybrać?

Kiedy meble płytki z połyskiem będą dobrym wyborem?

Dobór odpowiednich płytek ma znaczenie przede wszystkim w kontekście wizualnym. Przed wyborem produktów warto wiedzieć na przykład, że połyskujące płytki ceramiczne czy płytki mozaikowe dobrze się sprawdzą w przypadku niewielkich łazienek, ponieważ optycznie powiększą przestrzeń. Dzięki nim pomieszczenie stanie się przestronniejsze. Najlepiej wybrać jasne płytki, ponieważ wówczas efekt będzie widoczniejszy. Jeśli natomiast chodzi o meble z połyskiem, to będą dobrym rozwiązaniem, jeśli domownicy chcą uzyskać efekt nowoczesności połączonej z minimalizmem. Takie elementy prezentują się luksusowo.

A co z wykończeniem łazienki w macie?

Mimo tego, że łazienka w połysku jest uniwersalnym rozwiązaniem i sprawdzi się w większości przypadków, to matowe wykończenie również ma wiele zalet. Przede wszystkim takie wyposażenie łazienek jest łatwe w utrzymaniu w czystości, a do tego zabrudzenia są mniej widoczne. Są zatem bardziej praktyczne w użytkowaniu. Zwykle zdarza się tak, że są wybierane do stref łazienkowych najczęściej użytkowanych.

Warto je położyć też na powierzchniach, które są szczególnie narażone na bezpośredni kontakt z wodą. W związku z tym nierzadko można je zaobserwować nad wanną oraz pod prysznicem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć połysk z matem. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, można uzupełnić wnętrze o dekoracyjną mozaikę.