łazienka w stylu art deco
Blog

Art deco – czym się charakteryzuje i jak urządzić łazienkę w tym stylu?

Art Deco, styl który odrodził się na początku XX wieku, do dziś jest uważany za jeden z najbardziej wpływowych kierunków w dizajnie wnętrz. Charakteryzujący się luksusem, elegancją i symetrią, art deco jest wyrazem wielkiego uczczenia precyzyjnej rzemieślniczej pracy i awangardowej estetyki. Ten dynamiczny styl, ze swoją unikalną mieszanką tradycyjnej elegancji i nowoczesnej prostoty, może przynieść powiew świeżości do każdego domu, a w szczególności do łazienki.

Czym charakteryzuje się styl art. deco

Styl art deco charakteryzuje się mocnymi, geometrycznymi kształtami, gładkimi liniami, symetrią i luksusowym wykończeniem. Jego wzornictwo czerpie inspiracje z wielu kultur, w tym z starożytnej Grecji, Rzymu, Egiptu i Azji. Charakterystyczne cechy art deco to:

  • symetria i geometryczne formy – koła, trójkąty, prostokąty czy sześciany,
  • kontrastowe kolory, np. czarny, biały, srebrny, złoty czy czerwony,
  • bogactwo materiałów i faktur, np. metal, szkło, lustra, marmur, drewno czy skóra,
  • ozdobne motywy i wzory roślinne, zwierzęce, egipskie czy orientalne,
  • ekskluzywne i funkcjonalne meble i akcesoria, m.in. fotele, sofy, stoliki kawowe, lampy czy zegary.

Styl art deco pasuje do wnętrz o dużych przestrzeniach i wysokich sufitach. Styl ten nadaje wnętrzom elegancji, prestiżu i oryginalności.

Tworzenie łazienki w stylu art deco

Urządzanie łazienki w stylu art deco to szansa na stworzenie miejsca, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także eleganckie i pełne charakteru. Możemy zacząć od wyboru płytek i mozaiki o geometrycznych wzorach i bogatych kolorach, które są typowe dla art deco. Lustra, zwłaszcza te o okrągłych lub geometrycznych kształtach, mogą dodawać przestrzeni i światła. Meble i dodatki powinny mieć mocne, prostokątne kształty, z wykorzystaniem chromu, marmuru lub szkła. Wreszcie, aby podkreślić luksusowy charakter stylu, warto dodać metalowe akcenty, na przykład w postaci baterii łazienkowych czy uchwytów. Łazienka w stylu art deco to łazienka o niezwykłym uroku i atmosferze, które sprawią, że poczujemy się jak w luksusowym hotelu lub pałacu.