montaż umywalki
Blog

Na jakiej wysokości należy zamontować umywalkę?

Wysokość umywalki to jeden z kluczowych aspektów, który wpływa na komfort korzystania z łazienki. Właściwie dobrana wysokość pozwala na swobodne korzystanie z umywalki przez wszystkich domowników. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą na dobranie optymalnej wysokości umywalki, zapewniając ergonomię i funkcjonalność w codziennym użytkowaniu.

Od czego zależy odpowiednia wysokość umywalki?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór wysokości umywalki jest wzrost osób, które będą z niej korzystać. Standardowa wysokość umywalki wynosi około 85 cm od podłogi, jednak warto dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Dla osób niższych może być to wartość rzędu 80 cm, natomiast dla wyższych nawet 90 cm lub więcej. Ważne jest, aby każdy użytkownik mógł swobodnie korzystać z armatury sanitarnej, nie schylając się zbytnio ani nie unosząc rąk zbyt wysoko.

Na rynku dostępne są różne rodzaje umywalek, które mają wpływ na sposób montażu oraz ostateczną wysokość tego elementu. Umywalki nablatowe, montowane na blacie lub szafce, wymagają uwzględnienia wysokości mebla, na którym będą umieszczone. W przypadku umywalek wpuszczanych w blat wartości te mogą być nieco niższe. Umywalki podwieszane, montowane bezpośrednio na ścianie, dają większą swobodę w doborze wysokości.

Warto również pamiętać o wysokości baterii umywalkowej, która może wpłynąć na komfort korzystania z umywalki. W przypadku baterii stojących należy uwzględnić ich wysokość przy montażu umywalki, aby zapewnić swobodne korzystanie z wody. Baterie ścienne dają większą swobodę w doborze wysokości, jednak warto zadbać o to, aby strumień wody spadał na środek umywalki, a nie na jej krawędź.

Jeśli w domu mieszka małe dziecko, warto zastanowić się nad montażem dodatkowej, mniejszej umywalki na odpowiedniej wysokości dla malucha. Alternatywą może być również zastosowanie specjalnych podestów czy stopni, które pozwolą dziecku bezpiecznie korzystać z umywalki. W przypadku łazienek przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, warto zastosować umywalki regulowane wysokościowo, które umożliwiają dostosowanie do potrzeb każdego użytkownika.