płytki heksagonalne
Blog

Płytki heksagonalne, czyli niebanalna mozaika

Płytki heksagonalne zyskują coraz większą popularność. Dzięki temu, że płytki heksagonalne mają unikalny kształt, uzyskujemy nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych.

Płytki heksagonalne – co to jest?

Są to sześciokątne płytki ceramiczne, które ze względu na swój kształt nazywane są „plastrem miodu”. Łączą w sobie dwa trendy w aranżacji wnętrz: modę na geometrię i modę na naturę. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uatrakcyjnić nudne monochromatyczne wnętrza. Idealnie sprawdzą się jako alternatywa dla tradycyjnej mozaiki składającej się z małych kwadracików.  Dostępne są w wersji klasycznej gładkiej w neutralnych kolorach, jak również w bogatej kolorystyce w połączeniu z oryginalnymi strukturami. Pozwalają na tworzenie powtarzających się wzorów przestrzennych lub chaotycznego patchworku. Możemy je łączyć na zasadzie zbliżonych tonacji lub zestawień kontrastowych oraz subtelnie oznaczać odmiennymi wzorami, lub kolorami poszczególne strefy użytkowe.

W jakich wnętrzach?

Dzięki umiejętnemu zastosowaniu poszczególnych kolorów, które składają się na całość wykańczanego pomieszczenia, płytki heksagonalne zmieniają optycznie przestrzeń, nadając jej wrażenie głębi. Idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Do nich najlepiej jest wybrać płytki heksagonalne o małych rozmiarach. Dzięki temu zostanie podkreślony ich unikalny kształt, a łazienka będzie sprawiała wrażenie bardziej przestrzennej. Płytki heksagonalne w małych rozmiarach są równie łatwe do nakładania, co kwadratowa mozaika. Jenak pozwalają na zupełnie inne wrażenia związane z połączeniem kolorów. Wystarczą trzy kolory, by pomieszczenie sprawiało wrażenie bardziej przestrzennego. Duże heksogeny lepiej sprawdzą się w przestrzennych łazienkach, doskonale podkreślając ich wielkość. Można też uzyskać efekt trójwymiarowości, stosując płytki heksagonalne składające się z trzech rombów, gdzie każdy z nich będzie miał odmienną barwę. Ułożone w jeden wzór będą sprawiały wrażenie niekończących się schodów. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, są mniej lub bardziej nasiąkliwe. Wpływa to na ich możliwości zastosowania w takich pomieszczeniach jak kuchnia lub łazienka.