panele podłogowe
Blog

Panele kontra płytki – jak wykończyć podłogę w salonie?

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w każdym domu. To właśnie tam domownicy spędzają najwięcej wolnego czasu – dlatego też, przy podjęciu decyzji odnośnie preferowanego sposobu wykończenia podłogi w salonie, warto kierować się aspektami wizualnymi, ale przede wszystkim tym, by powierzchnia była praktyczna w użytkowaniu i łatwa utrzymaniu dobrej kondycji. Dowiedz się, które z dostępnych powszechnie rozwiązań zapewnia więcej korzyści – panele, czy też płytki podłogowe?

Panele czy płytki? Poznaj ich wady oraz zalety

Panele podłogowe są popularnym rozwiązaniem, które można zastosować w niemal wszystkich pomieszczeniach. Największe zalety to przede wszystkim niska cena oraz łatwy montaż. Producenci paneli podłogowych dbają o to, aby ich produkty były łatwe w ułożeniu, a przez to bardziej przystępne dla domorosłych majsterkowiczów. Warto pamiętać o tym, że panele podłogowe są podatne na wchłanianie wilgoci, co grozi tym, że ich powierzchnia zacznie pęcznieć – nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z wodą, ale i przez zbieranie się wilgoci pod spodem. Niekorzystne są także znaczące różnice temperatur – duże wahania mogą powodować trwałe zniekształcenie materiału. Dlatego tak ważne jest, by panele zostały odpowiednio zamontowane i zabezpieczone. Materiał ten charakteryzuje się różnymi klasy ścieralności, które mówią o tym, jak wytrzymała jest dana powierzchnia. Warto wspomnieć o łatwości w utrzymaniu czystości podłogi wykonanej z paneli, gdyż są one odporne na powstawanie nieestetycznych zacieków oraz smug.

Płytki podłogowe nie należą do najtańszych materiałów, a ich układanie może przysporzyć nieco trudności, dlatego też powinno zostać zlecone profesjonalistom. Skąd więc duża popularność płytek, pomimo ich wysokiej ceny oraz skomplikowanego montażu? Dobrze ułożone płytki to gwarancja tego, że posłużą one przez wiele lat bez konieczności wymiany, czy kosztownej naprawy. Można więc uznać, że osoby decydujące się na to rozwiązanie, kierują się maksymą „raz a dobrze”. Szczególnie, jeśli zdecydują się na zakup u sprawdzonego dostawcy. Warto podkreślić także, że płytki cechują się wytrzymałą powierzchnią i niską ścieralnością. Ewentualne uszkodzenia powstają w przypadku, gdy na podłogę zostanie upuszczony ciężki przedmiot, który może spowodować ukruszenie – wiążę się to z koniecznością wykonania naprawy, albo wymianą danego segmentu.

Jaki zatem werdykt – płytki czy panele?

Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy każdego z opisanych rozwiązań, nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki materiał będzie lepsze dla danego salonu. Jeżeli komuś zależy na tanim i szybkim rozwiązaniu, warto zdecydować się na wybór paneli podłogowych. W przypadku osób, które nie lubią częstych remontów oraz posiadają większy zasób pieniędzy, lepsze mogą okazać się płytki.